Viop Nedir?


Viop Nedir?

Viop Nedir?

Viop, Borsa İstanbul ve VOB’un birleşmesinin ardından 2013 yılında faaliyete geçirilen, opsiyon sözleşmeleri ile vadeli işlemlerin gerçekleştirildiği tek organize piyasadır.

İlk etapta VOB ismi ile 2015 yılında faaliyete geçen bu piyasa, ülkemizde yatırımcıların dikkatini kısa sürede çekmeyi başarmıştır.

Çünkü, kurulumundan 2012 yılına kadar tam 62 milyon sözleşme bu piyasada işlem görmüştür.

Yapılan işlemler uzun vadelidir ve 2012 yılına kadar yapılan bu sözleşmelerin detaylarında finansal sözleşmeler yüzde doksan sekizlik oranla önde gelmektedir.

Anlaşılacağı üzere, genellikle hisse senetleri üzerinden işlem yapılmaktadır.

Viop işlemleri sırasında aslında yatırımcısına çok daha fazla getiri sağlayabilecek olan emtia ile enerji kaynaklarına neden ilgi duyulmadığı ise, günümüzde kendisini yeni yeni belli etmiştir.

Hala sistem üzerinde bulunsa da ülkemizde emtia ve enerji kaynaklarının terih edilmeme nedenleri arasında her iki piyasanın da organize anlamda zayıf olduğu ve herhangi bir spot piyasasının olmaması gelmektedir.

Diğer yatırım araçlarından oldukça farklı olan uzun vadeli yatırım piyasasında, her birey için üyelik alınsa da, bireylerin yüksek riskleri kabul ediyor olması gerekmektedir.

Çünkü, anlık işlemlerin dışında, uzun vadede yatırım yapılması burada planlanmaktadır.

Bundan dolayı yüksek riskleri kabul edip borsa ya da piyasaya atılmaya karar veren kişilerin, önce bir aracı kurum için karar vermesi ardından da bu kurum tarafından üyelik işlemlerinin başlatılabilmesi için gerekli olan belgelerin temin edilmesi gerekecektir.

Bu belgeler aracı kuruma teslim edildikten sonra Viop yatırımlarına başlanacaktır.

Yorum Yap